مارجین margin در معاملات فارکس چیست؟

مارجین margin در معاملات فارکس چیست؟

ممکن است قبلاً در معاملات فارکس و CFD اصطلاح “مارجین” را شنیده باشید یا شاید این یک مفهوم کاملاً جدید برای شما باشد. در هر صورت، این موضوع بسیار مهمی است که برای تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس موفق، باید به آن تسلط داشته باشید. مهم ترین موضوع در رابطه مارجین، کال مارجین شدن است که در مقاله دیگری به آن به طور کامل پرداخته ایم.

در این مقاله به این سوال که “مارجین در فارکس چیست؟” و همچنین نحوه محاسبه آن، ارتباط آن با اهرم یا لوریج، سطح مارجین که به آن حاشیه نیز گفته می شود، در آموزش فارکس و موارد دیگر، پاسخ مفصلی خواهیم داد.

مارجین در معاملات فارکس چیست؟

بنابراین، مارجین در معاملات فارکس دقیقاً چیست؟ وثیقه (یا تضمینی) است که یک معامله گر باید نزد کارگزار خود سپرده کند تا بخشی از ریسکی را که معامله گر برای کارگزار ایجاد می کند پوشش دهد. این رقم معمولاً درصدی از پوزیشن معاملاتی شماست و به صورت درصد بیان می شود. شما می توانید مارجین خود را به عنوان سپرده ای در تمام معاملات باز خود در نظر بگیرید.

مارجین مورد نیاز بروکر فارکس شما حداکثر اهرمی را که می توانید در حساب معاملاتی خود استفاده کنید تعیین می کند. بنابراین، ترید با لوریج نیز گاهی اوقات به عنوان “معامله با حاشیه” شناخته می شود.

هر کارگزاری درخواست میزان مارجین متفاوتی دارد و قبل از انتخاب یک بروکر و شروع معامله با مارجین، درک این موضوع مهم است .

معامله با مارجین می تواند پیامدهای متفاوتی داشته باشد. این می تواند بر نتیجه معاملات شما تأثیر مثبت یا منفی بگذارد، به طوری که هم سود بالقوه و هم ضرر احتمالی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

نحوه محاسبه مارجین فارکس

فرض کنید یک کارگزاری اهرم 1:20 را برای معاملات فارکس ارائه می دهد. این در اصل به این معنی است که برای هر 20 واحد ارز در یک موقعیت باز، 1 واحد ارز به عنوان حاشیه مورد نیاز است. به عبارت دیگر، اگر اندازه موقعیت فارکس مورد نظر شما 20 دلار بود، مارجین آن 1 دلار خواهد بود.

بنابراین، در این مثال، margin برابر با 1/20 یا 5٪ است.

برای نشان دادن این موضوع برعکس، اگر می‌دانستیم که یک کارگزار به مارجین 10 درصدی نیاز دارد، می‌توانیم محاسبه کنیم که برای هر 10 دلاری که می‌خواهیم معامله کنیم، باید 1 دلار حاشیه عرضه کنیم. به عبارت دیگر، در این مثال، می‌توانیم معامله خود را با اهرم 1:10 افزایش دهیم.

Free Margin در فارکس چیست؟

ما اکنون پاسخی به این سوال دادیم که “مارجین در معاملات فارکس چیست”، نحوه محاسبه و ارتباط آن با اهرم را هم فهمیدید. اما Free Margin در فارکس چیست؟

حاشیه آزاد در فارکس مقدار پولی است که در یک حساب معاملاتی برای باز کردن موقعیت‌های جدید استفاده می‌شود. می توان آن را با کم کردن margin استفاده شده از account equity محاسبه کرد.

Free Margin در فارکس چیست؟

ممکن است اکنون به این فکر کنید که account equity چیست؟. اکوییتی، مجموع مانده حساب و هرگونه سود یا زیان تحقق نیافته از هر موقعیت باز است. وقتی از مانده حساب صحبت می کنیم، در مورد کل پول سپرده شده در حساب معاملاتی صحبت می کنیم (این شامل حاشیه استفاده شده برای هر موقعیت باز می شود). اگر هیچ معامله ای باز ندارید، ارزش account equity برابر با مانده حساب معاملاتی است.

مفهوم موارد فوق این است که حاشیه آزاد فارکس در واقع شامل هر گونه سود یا زیان تحقق نیافته از موقعیت های باز است. این بدان معنی است که اگر یک موقعیت باز دارید که در حال حاضر سود دارد، می توانید از این سود به عنوان مارجین اضافی برای باز کردن موقعیت های جدید در حساب معاملاتی خود استفاده کنید.

با یک مثال در متاتریدر ۴ می توانیم اصطلاح حاشیه آزاد را بهتر درک کنیم.

مثال مارجین رایگان فارکس

فرض کنید یک حساب معاملاتی با موجودی 1000 دلار و margin ٪5 درصد داریم. ما می خواهیم موقعیتی را باز کنیم که هزینه آن 8000 دلار است. در نقطه شروع معامله، موارد زیر صادق است:

  • موجودی حساب = $1000
  • مارجین = $400 (5٪ از 8000 دلار)
  • $Free Margin = 600 (صاحب صاحب – حاشیه استفاده شده)
  • $equity = 1000

اگر ارزش پوزییشن ما با سود افزایش یابد و به ما سود تحقق نیافته 50 دلار بدهد، می توانیم موارد زیر را مشخص کنیم:

  • موجودی حساب = 1000 دلار
  • مارجین = 400 دلار
  • حاشیه آزاد = 650 دلار
  • اکوئیتی = 1050 دلار

مارجین استفاده شده و مانده حساب تغییر نمی کنند، با این حال، حاشیه آزاد فارکس و اکوئیتی هر دو افزایش می یابند تا سود محقق نشده margin آزاد و اکوئیتی هر دو به یک میزان کاهش می یافتند.

سطح حاشیه در فارکس چیست؟

سطح حاشیه در فارکس مفهوم مهمی است که نسبت اکوئیتی به مارجین استفاده شده را به صورت درصد نشان می دهد. بنابراین، سطح حاشیه در متاتریدر ۵ چگونه محاسبه می شود؟ فرمول سطح مارجین به شرح زیر است:

سطح Margin فارکس = (اکوئیتی / مارجین استفاده شده) * 100

کارگزاران از سطح حاشیه برای تعیین اینکه آیا معامله گران فارکس می توانند موقعیت های جدیدی داشته باشند یا خیر استفاده می کنند. سطح margin 0٪ به این معنی است که حساب در حال حاضر هیچ موقعیت بازی ندارد.

سطح Margin فارکس 100% به این معنی است که ارزش ویژه حساب برابر با مارجین استفاده شده است. این معمولاً به این معنی است که تا زمانی که پول نقد بیشتری به حساب خود اضافه نکنید یا سودهای محقق نشده شما افزایش پیدا نکند، کارگزار اجازه ایجاد هیچ معامله دیگری را در حساب شما نخواهد داد.

مثال محاسبه سطح حاشیه فارکس

تصور کنید که مانده حساب 10000 دلاری دارید و موقعیتی را باز می کنید که به مارجین فارکس 1000 دلار نیاز دارد.

اگر بازار بر خلاف تصور شما حرکت کند و منجر به ضرر 9000 دلاری شود، ارزش سهام شما 1000 دلار خواهد بود (یعنی فاصله 10000 تا 9000 دلار). در این شرایط، ارزش اکوئیتی شما برابر با مارجین شما است، یعنی سطح margin فارکس شما 100٪ است. این بدان معناست که دیگر نمی‌توانید موقعیت جدیدی در حساب خود باز کنید، مگر اینکه بازار بچرخد و اکوئیتی شما دوباره افزایش یابد یا پول نقد بیشتری به حساب خود واریز کنید.

در ادامه این مثال، بیایید تصور کنیم که بازار بر خلاف برنامه شما حرکت می کند. در این صورت، کارگزار به طور خودکار موقعیت های ضرر ده شما را می بندد. حدی که کارگزار پوزیشن های شما را می بندد بر اساس سطح margin است و به عنوان کال مارجین شدن شناخته میشود.

هنگامی که وارد سطح کال حاشیه شدن شوید، بروکر پوزیشن های شما را به ترتیب نزولی می بندد و ابتدا از بزرگترین پوزیشن شروع می شود. بستن یک موقعیت، margin استفاده شده را آزاد می کند، که به نوبه خود باعث افزایش سطح حاشیه فارکس حساب شما می شود که ممکن است باعث افزایش حاشیه به بالاتر از حد کال مارجینی شود . اگر این کار را نکرد، یا بازار به حرکت علیه برنامه شما ادامه داد، کارگزاری به بستن پوزیشن ها ادامه می دهد.

خلاصه

در پایان از اینکه در این مقاله از آکادمی سایت بهترین پراپ تریدینگ همراه ما بودید سپاس گزاریم در صورتی که هرگونه سوال یا نکته ای در خصوص این مقاله داشتید در پایین همین صفحه کامنت کنید تا پاسخ شما را در اسرع وقت بدهیم. جهت مطالعه بیشتر در این خصوص میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

2 کامنت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *