کال مارجین چیست؟ و چطور از آن جلوگیری کنیم؟ آموزش 4 روش طلایی

کال مارجین چیست؟ و چطور از آن جلوگیری کنیم؟ آموزش 4 روش طلایی

تریدر های فارکس تمام تلاش خود را می کنند تا از کال مارجین شدن در فارکس جلوگیری کنند. بنابراین، درک چگونگی به وقوع پیوستن این اتفاق ناگوار برای مارجین برای داشتن معاملاتی موفق ضروری است. این مقاله نگاهی عمیق به کال مارجین شدن و نحوه اجتناب از آن دارد.

تلاش کنید هرگز کال مارجین شدن را تجربه نکنید. اگر این اتفاق برای شما افتاد بدانید شما در سمت اشتباه یک بازار هستید. چرا پول خود را بعد از  مارجین کال شدن برای معاملات ضرر ده واریز کنید؟ سرمایه خود را برای یک روز دیگر نگه دارید.
“جسی لیورمور”

مارجین و اهرم برای درک call margin

برای درک کال مارجین در آموزش فارکس Forex، دانستن مفاهیم مرتبط با مارجین و اهرم ضروری است. مارجین و اهرم دو روی یک سکه هستند. مارجین حداقل مقدار پولی است که برای انجام یک معامله با لوریج لازم است، در حالی که اهرم به معامله گران برای ترید در فارکس امکان می دهد بدون نیاز به تامین مالی کل معامله، در معرض معاملات بزرگ بازارها قرار بگیرند.

این مهم است که به یاد داشته باشید تجارت با اهرم مستلزم ریسک است و پتانسیل ایجاد سودهای بزرگ و همچنین زیان های بزرگ را دارد. مقالات مرتبط با مدیریت ریسک ما را بخوانید تا نکاتی در مورد چگونگی به حداقل رساندن ریسک در هنگام معامله را بدانید.

چه چیزی باعث ایجاد کال مارجین در معاملات فارکس می شود؟

کال مارجین زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گر دیگر مارجین قابل یا استفاده/آزاد ندارد. به عبارت دیگر، حساب به بودجه بیشتری نیاز دارد. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که زیان معاملات، حاشیه قابل استفاده را به زیر سطح قابل قبول تعیین‌شده توسط بروکر فارکس کاهش دهد.

زمانی که معامله‌گران بخش بزرگی از سرمایه خود را به مارجین استفاده‌ شده متعهد می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که کال مارجین شوند و فضای بسیار کمی برای ضررهای باز باقی بماند. از دیدگاه کارگزاری ها، این یک مکانیسم ضروری برای مدیریت و کاهش موثر ریسک آنهاست.

در زیر مهمترین دلایل برای Margin Call  شدن وجود دارد که بدون ترتیب خاصی ارائه شده اند:

 • نگه داشتن یک معامله زیانده برای مدت طولانی که مارجین قابل استفاده را کاهش می دهد.
 • استفاده بیش از حد از سرمایه حساب خود همراه با دلیل اول.
 • حسابی با بودجه کم که شما را مجبور می کند با مارجین قابل استفاده بسیار کم معامله کنید
 • معاملات بدون حد ضرر زمانی که قیمت ناگهان و به شدت در جهت مخالف تحلیل شما حرکت می کند.

چه چیزی باعث ایجاد کال مارجین در معاملات فارکس می شود؟

زمانی که کال مارجین شوید چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که مارجین کال صورت می گیرد، معامله گر تقریبا تمام سرمایه اش را ضرر میکند یا به تدریج با ضرر های هنگفتی از معاملات خود خارج می شود.

این مهم با دو صورت رخ میدهد:

 1. معامله‌گر دیگر پولی در حساب خود ندارد تا پوزیشن های ضرر ده را حفظ کند. پس باید برای ایجاد فرصت پول به حسابش واریز کند.
 2. یا اینکه بروکر فارکس مثل بروکر xtb شروع به بستن ضررهای بیشتر میکند، و به نوبت از ضرر ده ترین معامله پوزیشن های معامله گر را میبندد، که این مورد نیز به همان اندازه برای کارگزاری هم بد است.

مهم است بدانید که معاملات اهرمی، در سناریوهای خاص، این احتمال را به همراه دارد که معامله گر ممکن است بیش از آنچه سپرده شده است به کارگزار بدهکار شود.

مثال مشخص از کال مارجین شدن

در تصویر زیر که از یک حساب معاملاتی را مشاهده میکنید که احتمال بالایی برای کال مارجین شدن دارد:

 • سپرده : 10000 دلار
 • تعداد لات استاندار (100 هزار): 4
 • درصد مارجین: 2%
 • *مارجین استفاده شده : 9000 دلار
 • فری مارجین : 1000 دلار

*مارجین استفاده شده به صورت زیر با EUR/USD در 1.125 محاسبه می شود:

 • اندازه ترید x قیمت x درصد مارجین x تعداد لات
 • $100000x1125x2%x4 lots = $9 000

برای سادگی درک مطلب، این تنها پوزیشن باز در حساب است و کل مارجین استفاده شده را به خود اختصاص می دهد. واضح است که مارجین مورد نیاز برای حفظ پوزیشن باز، اکثر لیکوئیدیتی را مصرف می کند. و تنها 1000 دلار فری مارجین باقی می ماند.

معامله گران ممکن است با این فرض نادرست فعالیت کنند که حساب در شرایط خوبی است. با این حال، استفاده از اهرم به این معنی است که حساب شما کمتر قادر به کنترل حرکات بزرگ علیه معامله‌گر است. در این مثال، اگر بازار بیش از 25 پیپ حرکت کند (بدون احتساب اسپرد)، معامله‌گر در کال مارجین می شود و موقعیت را نقد می‌کند (40 دلار در هر پیپ* 25 پیپ = 1000 دلار).

چگونه از کال مارجین شدن جلوگیری کنیم؟

اهرم اغلب و به درستی به عنوان یک شمشیر دو لبه شناخته می شود. هدف از این مطلب این است که بگوییم هر چه یک معامله گر از اهرم بزرگتری استفاده کند -نسبت به مبلغ سپرده شده- مارجین قابل استفاده کمتری برای یک معامله گر برای جذب هرگونه ضرر خواهد داشت. این روش تنها در صورتی درست عمل میکند می‌شود که یک معامله با اهرم بیش‌ از حد علیه مسیر پیش بینی شده معامله‌گر حرکت نکند، زیرا ضرر می‌تواند به سرعت حساب آن‌ها را تخلیه کند.

هنگامی که درصد مارجین قابل استفاده به صفر برسد، معامله گر یک پیام مبنی بر کال مارجین شدن دریافت می کند. این مسئله تنها دلیل استفاده از حد ضرر های منطقی برای کاهش ضرر های احتمالی را مورد تایید قرار می دهد.

در پایان، ما نمی دانیم که فردا چه اتفاقی در بازار رخ خواهد داد و دست پنهان مارکت چه چیزی به همراه خواهد داشت، بنابراین هنگام استفاده از بهترین سیگنال های فارکس و یا هنگام تعیین اهرم مناسب مورد استفاده در هنگام معامله، با دقت عمل کنید و منطقی ترین اهرم را با مسئولیت پذیری انتخاب کنید.

خلاصه و نتیجه گیری

در پایان 4 روش برتر با این منبع برای جلوگیری از کال مارجین شدن در معاملات فارکس را به شما توصیه میکنیم:

 1. بیشتر موجودی حساب معاملاتی خود را در معرض معامله قرار ندهید.
 2. اهرم موثر خود را کاهش دهید. ما به تجربه توصیه میکنیم تا در فارکس نهایت از اهرم 50 یا 100 و حتی کمتر استفاده کنید.
 3. مدیریت ریسک محتاطانه را با محدود کردن ضررهای خود با استفاده از استاپ ها اعمال کنید.
 4. برای اینکه در معاملات پر سود بمانید، مقدار قابل توجهی فری مارجین در حساب خود نگه دارید.در پراپ ترید فاند توصیه می‌کنیم که از 1% از لیکوئیدیتی برای هر معامله منفرد استفاده کنید و بیش از 5% بالانس خود را در مجموع معاملات در هر مقطع زمانی استفاده نکنید.
 5. با اندازه های کوچک‌تر معامله کنید و هر معامله را تنها به عنوان یکی از هزاران معامله کوچک در نظر بگیرید. سود و ضرر هر معامله را کم نگه دارید تا یک معامله اشتباه شما را به خطر نابودی و کال مارجین شدن نکشاند.
5/5 - (3 امتیاز)

1 کامنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *