فرق اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس

فرق اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس

معاملات فارکس به شدت بر تحلیل تکنیکال متکی است، جایی که معامله گران از ابزارهای مختلفی برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد خرید و فروش ارز استفاده می کنند. در میان این ابزارها، نوسانگرها یا اوسیلاتورها و اندیکاتورها نقش تعیین کننده ای دارند. در حالی که آنها اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، فرق اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس وجود دارد. هدف این مقاله از پراپ ترید فاند توضیح این تفاوت‌ها، بررسی رایج‌ترین انواع مورد استفاده از هر کدام، و بحث در مورد چگونگی استفاده موثر معامله‌گران از اسیلاتور و اندیکاتورها در استراتژی‌های معاملاتی است.

آشنایی با اسیلاتور و اندیکاتورها در فارکس

برای درک تفاوت و درک اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس بیایید هرکدام را به طور جداگانه بررسی کنیم. اندیکاتور فارکس محاسبات ریاضی بر اساس قیمت، حجم یا سود باز یک جفت ارز هستند. آنها برای پیش بینی حرکت قیمت در آینده با تجزیه و تحلیل داده های گذشته استفاده می شوند. اندیکاتورها به معامله گران کمک می کنند تا روندهای بازار، معکوس های احتمالی و نقاط ورود و خروج بهینه را شناسایی کنند. آنها را می توان به دو دسته اصلی طبقه بندی کرد: اندیکاتورهای دنبال کننده روند و اندیکاتورهای حرکت یا مومنتوم.

  • اندیکاتورهای پیروی از روند: این اندیکاتورها مانند میانگین متحرک (MA) و واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD) به معامله گران کمک می کنند تا جهت و قدرت یک روند در فارکس را تعیین کنند. آنها در بازارهای پرطرفدار، جایی که قیمت به طور مداوم در یک جهت حرکت می کند، مؤثرتر هستند.
  • اندیکاتورهای مومنتوم: اندیکاتورهای مومنتوم، مانند شاخص قدرت نسبی یا اندیکاتور RSI و نوسانگر تصادفی، سرعت و تغییر حرکات قیمت را اندازه گیری می کنند. آنها برای شناسایی شرایط خرید یا فروش بیش از حد و تغییر قیمت بالقوه مفید هستند.

با توضیح نوسانگرها فرق اسیلاتور و اندیکاتور را بهتر درک خواهید کرد. اسیلاتورها نوعی نشانگر حرکت هستند که در یک محدوده خاص، معمولاً بین 0 تا 100، نوسان می‌کنند. آنها برای شناسایی شرایط خرید و فروش بیش از حد در بازار طراحی شده‌اند، و سیگنال‌های معکوس یا ریورسال بالقوه را نشان می‌دهند.

برخلاف اندیکاتورهای پیروی از روند، اسیلاتورها در بازارهای رنجی یا دامنه ای مؤثرتر هستند، جایی که قیمت ها در یک محدوده محدود بدون روند مشخص حرکت می کنند. بیایید برای درک بهتر فرق اسیلاتور و اندیکاتور رایج ترین اسیلاتورها را بررسی کنیم. اسیلاتورهای رایج در معاملات فارکس عبارتند از:

شاخص قدرت نسبی (RSI): RSI میزان تغییرات اخیر قیمت را برای ارزیابی شرایط خرید بیش از حد یا فروش بیش از حد اندازه گیری می کند. از 0 تا 100 متغیر است که مقادیر بالای 70 نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد و مقادیر زیر 30 نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد است.

Stochastic اسیلاتور: این اسیلاتور قیمت بسته شدن خاص یک جفت ارز را با محدوده ای از قیمت های آن در یک دوره خاص مقایسه می کند. همچنین از 0 تا 100 متغیر است که خوانش بالای 80 نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد و خوانش زیر 20 نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد است.

آشنایی با اسیلاتور و اندیکاتورها در فارکس

شاخص کانال کالا (CCI): CCI انحراف قیمت را از قیمت متوسط ​​آن در یک دوره خاص اندازه گیری می کند. برخلاف RSI و نوسانگر تصادفی، CCI می تواند از محدوده 0 تا 100 فراتر رود، با مقادیر بالای 100 که شرایط خرید بیش از حد را نشان می دهد و مقادیر زیر 100 نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد است.

تفاوت های کلیدی و فرق اسیلاتور و اندیکاتور

حال که با توضیح هر یک از اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس آشنا شدیم، می توانیم فرق اسیلاتور و اندیکاتور را بررسی کنیم:

عملکرد و هدف

اولین فرق اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس در هدف آنهاست. اندیکاتورها به طور گسترده برای شناسایی روندها، حرکت، نوسانات و حجم معاملات استفاده می شوند. آنها یک نمای کلی جامع از شرایط بازار ارائه می دهند و به معامله گران کمک می کنند تا بر اساس داده های گذشته و حرکت قیمت تصمیمات آگاهانه بگیرند.

اسیلاتور به طور خاص بر شناسایی شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد تمرکز می‌کنند، و سیگنال‌های معکوس‌های احتمالی قیمت را نشان می‌دهند. آنها به ویژه در بازارهای محدود که قیمت ها در محدوده باریکی در نوسان هستند، مفید هستند.

فرق اسیلاتور و اندیکاتور در شرایط بازار

دیگر تفاوت و فرق اسیلاتور و اندیکاتور در شرایط بازاری که مورد استفاده هستند می باشد. اندیکاتورهای پیرو روند مانند میانگین های متحرک در بازارهای پرطرفدار بهترین عملکرد را دارند و سیگنال هایی برای پیروی از جهت روند ارائه می دهند. اندیکاتورهای مومنتوم را می توان هم در بازارهای روند و هم در بازارهای محدود استفاده کرد، اما اغلب برای تأیید قدرت یک روند استفاده می شود.
در مقابل اسیلاتورها و نوسانگرها در بازارهای رنجی و جانبی موثرتر هستند. آنها به معامله‌گران کمک می‌کنند تا نقاط پیوت و عطف را شناسایی کنند که احتمالاً قیمت پس از رسیدن به سطح شدید معکوس می‌شود.

محدوده مقادیر اسیلاتور و اندیکاتور

حال بیایید به فرق اسیلاتور و اندیکاتور در محدوده مقادیر آن ها بپردازیم. محدوده مقادیر برای اندیکاتورها می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، میانگین های متحرک بسته به داده های قیمت می توانند هر مقداری را داشته باشند. برخی از اندیکاتورهای مومنتوم مانند MACD نیز می توانند آزادانه در بالا و پایین خط صفر حرکت کنند.
اسیلاتورها معمولاً دارای یک محدوده ثابت هستند، مانند 0 تا 100 برای RSI و نوسانگر تصادفی. این محدوده ثابت به معامله گران کمک می کند تا به راحتی شرایط خرید و فروش بیش از حد را شناسایی کنند.

تفسیر و سیگنال های اسیلاتور و اندیکاتورها

درک فرق اسیلاتور و اندیکاتور در فارکس برای تحلیل و تفسیر سیگنا های آنها بسیار مهم است. اندیکاتورها سیگنال هایی را بر اساس متقاطع ها، واگرایی ها و رابطه بین خطوط یا سطوح مختلف ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک متقاطع میانگین متحرک می تواند نشانه معکوس روند باشد، در حالی که واگرایی اندیکاتور مکدی MACD نشان دهنده تغییر بالقوه در حرکت است.

تفاوت های کلیدی و فرق اسیلاتور و اندیکاتور

اما فرق اسیلاتور و اندیکاتور اینجاست که، اسیلاتورها هنگامی که به مقادیر شدید در محدوده خود می رسند سیگنال تولید می کنند. به عنوان مثال، زمانی که RSI از 70 تجاوز می کند، نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد است که نشان می دهد ممکن است قیمت به زودی کاهش یابد. برعکس، RSI زیر 30 نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد است که نشان دهنده افزایش بالقوه قیمت است.

اسیلاتور و اندیکاتورهای رایج در تریدینگ

برای درک بیشتر فرق اسیلاتور و اندیکاتور و کاربرد عملی آن ها، اجازه دهید برخی از مثال‌های رایج و اهمیت آنها در معاملات فارکس را بررسی کنیم.

میانگین متحرک (MA): میانگین متحرک ساده (SMA) میانگین قیمت را در یک دوره خاص محاسبه می کند و خط صافی را ارائه می دهد که به شناسایی جهت روند کمک می کند. میانگین متحرک نمایی (EMA) وزن بیشتری به قیمت‌های اخیر می‌دهد و باعث می‌شود که نسبت به تغییرات و روند قیمت‌های فعلی پاسخگوتر باشد.

واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD): MACD از دو میانگین متحرک (خط MACD و خط سیگنال) و یک هیستوگرام تشکیل شده است. با تجزیه و تحلیل رابطه بین میانگین های متحرک، به شناسایی تغییرات در حرکت، جهت روند و معکوس های بالقوه کمک می کند.

باندهای بولینگر: باند بولینگر از یک باند میانی (SMA) و دو باند بیرونی تشکیل شده است که نشان دهنده انحراف استاندارد از باند میانی است. آنها به اندازه گیری نوسانات بازار و شناسایی شرایط خرید و فروش بیش از حد کمک می کنند.

شاخص قدرت نسبی (RSI): به عنوان یک اسیلاتور، RSI با مقایسه میزان افزایش قیمت اخیر با ضررهای اخیر قیمت، به شناسایی شرایط خرید و فروش بیش از حد کمک می کند. این به طور گسترده ای برای شناسایی نقاط معکوس بالقوه در بازارهای محدوده استفاده می شود.

Stochastic اسیلاتور: نوسانگر استوکاستیک قیمت بسته شدن یک جفت ارز را با محدوده قیمتی آن در یک دوره خاص مقایسه می کند، که شرایط خرید و فروش بیش از حد را نشان می دهد. از دو خط %K و %D تشکیل شده است که به شناسایی نقاط ورود و خروج بالقوه کمک می کند.

شاخص کانال کالا (CCI): CCI انحراف قیمت فعلی را از قیمت متوسط ​​آن در یک دوره خاص اندازه گیری می کند. این به شناسایی روندهای چرخه‌ای و معکوس‌های احتمالی با تجزیه و تحلیل اینکه قیمت چقدر از میانگین آن فاصله داشته است، کمک می‌کند.

فرق اسیلاتور و اندیکاتور در کاربرد عملی در معاملات فارکس

برای استفاده موثر از اسیلاتور و اندیکاتورها در معاملات فارکس، معامله گران باید بدانند که چگونه سیگنال های خود را تفسیر کرده و آنها را در استراتژی های معاملاتی خود ادغام کنند. در اینجا چند نکته کاربردی برای درک فرق اسیلاتور و اندیکاتور و استفاده موثر از آن ها آمده است:

ترکیب اسیلاتور و اندیکاتورها: معامله گران اغلب اسیلاتورها را با اندیکاتورهای پیرو روند ترکیب می کنند تا سیگنال ها را تأیید کنند و دقت را بهبود بخشند. به عنوان مثال، استفاده از RSI برای شناسایی شرایط خرید بیش از حد در ارتباط با یک متقاطع میانگین متحرک می تواند سیگنال قابل اعتمادتری را برای یک معامله فروش بالقوه ارائه دهد. به این شکل از فرق اسیلاتور و اندیکاتورها در عملکردشان نهایت استفاده را برده اید.

فرق اسیلاتور و اندیکاتور در کاربرد عملی در معاملات فارکس

تنظیم پارامترها: تنظیم پارامترهای اسیلاتور و اندیکاتور برای مطابقت با سبک های معاملاتی خاص و تایم فریم بسیار مهم است. به عنوان مثال، معامله گران کوتاه مدت ممکن است از RSI 9 دوره ای استفاده کنند، در حالی که معامله گران بلند مدت ممکن است RSI 14 دوره ای را ترجیح دهند.

اجتناب از سیگنال های کاذب: تکیه بر یک اسیلاتور یا اندیکاتور می تواند منجر به سیگنال های نادرست شود. اما با استفاده از چندین ابزار و تجزیه و تحلیل آنها با هم برای بهره مندی از فرق اسیلاتور و اندیکاتورها و فیلتر کردن نویز و افزایش احتمال معاملات موفق ضروری است.

استفاده از سطوح حمایت و مقاومت: ترکیب سیگنال های اسیلاتور با خط حمایت و مقاومت می تواند تصمیمات معاملاتی را افزایش دهد. به عنوان مثال، اگر RSI شرایط خرید بیش از حد را در نزدیکی یک سطح مقاومت قابل توجه نشان دهد، این مورد را برای بازگشت احتمالی قیمت تقویت می کند.

نظارت بر واگرایی ها: واگرایی بین قیمت و نوسانگرها می تواند بینش های ارزشمندی را در مورد برگشت های بالقوه ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر قیمت به بالاترین حد جدید برسد، اما RSI نکند، نشان دهنده واگرایی نزولی و معکوس شدن روند بالقوه است. نوع دیگری از واگرایی به نام واگرایی زمانی نیز در تریدینگ وجود دارد که می توانید در آرشیو مقالات آموزش فارکس سایت مطالعه نمایید.

بدین ترتیب با درک فرق اسیلاتور و اندیکاتور و ترکیب آنها برای اثر بخشی بیشتر، و حتی با استفاده از آن ها برای فیلترنویسی تریدینگ ویو، می توانید به شکل چشم گیری موفقیت خود را در ترید در فارکس افزایش داده و به عنوان یک تریدر حرفه ای و نه آماتور به این مسیر ادامه دهید.

جمع بندی

در حوزه فارکس، درک فرق اسیلاتور و اندیکاتور برای توسعه یک استراتژی معاملاتی قوی و افزایش درامد فارکس حیاتی است. اندیکاتورها دید وسیع تری از روند بازار، حرکت و نوسانات ارائه می دهند، در حالی که نوسانگرها بر شناسایی شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد، به ویژه در بازارهای محدود به محدوده تمرکز می کنند.

عدم درک درست از فرق اسیلاتور و اندیکاتورها از دلایلی است که چرا در فارکس ضرر می کنیم. با ترکیب موثر این ابزارها، تنظیم پارامترهای آنها و ادغام آنها با سایر تکنیک های تحلیل تکنیکال، معامله گران می توانند فرآیند تصمیم گیری خود را بهبود بخشند و نتایج معاملات خود را بهبود بخشند. مانند هر استراتژی معاملاتی، تمرین و یادگیری مستمر برای تسلط بر استفاده از اسیلاتور و اندیکاتورها در معاملات فارکس ضروری است.

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها